Kategorie:

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to stan, który jest spowodowany naciskiem na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Może to być spowodowane grą na pianinie, gitarze, pisaniem na klawiaturze, robieniem na drutach a także innymi czynnościami. Zespół cieśni nadgarstka to jednostka chorobowa, która atakuje nerw pośrodkowy w nadgarstku. Wywołuje drętwienie a także mrowienie dłoni lub tylko palców. Może także powodować ból kciuka i palca wskazującego. Symptomy omawianego zespołu chorobowego są inne u każdego pacjenta, lecz przeważnie obejmują ból ramienia albo dłoni podczas używania, drętwienie dłoni lub palców, uczucie mrowienia albo osłabienie siły uścisku dłoni.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Ten zespół to stan, w którym to ucisk na nerw pośrodkowy, znajdujący się w nadgarstku sprawia silny bół oraz nieprzyjemne drętwienie ręki. To to schorzenie, które dotyka zarówno kobiety jak również mężczyzn. Zespół cieśni nadgarstka to stan, w którym ucisk na nerw pośrodkowy przebiegający w nadgarstku powoduje drętwienie ręki a także ból. Schorzenie to może być spowodowane ruchem powtarzalnym albo kilkoma innymi czynnikami, takimi jak ciąża, zapalenie stawów lub uraz. Najczęstsze objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują osłabienie, drętwienie, pieczenie a także mrowienie, które z czasem stają się coraz silniejsze.

Jakie są przyczyny zespołu cieśni nadgarstka a także jak temu zapobiec?

Zespół cieśni nadgarstka jest stanem, który występuje, gdy ucisk nerwu pośrodkowego przedramienia wywołuje drętwienie, mrowienie, ból i osłabienie ręki. Najczęstszą przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest długo powtarzający się nacisk na dłoń i nadgarstek. Możemy temu zapobiec, robiąc przerwy podczas długiego pisania albo używając klawiatury/myszy poprzez dłuższy czas. Inne przyczyny zespołu cieśni nadgarstka to zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów oraz cukrzyca.

Bardzo ważne jest, by zrozumieć, co czujesz oraz dlaczego tak się czujesz. W momencie kiedy odczuwasz ból w nadgarstkach lub dłoniach, to może on być spowodowany zespołem cieśni nadgarstka. Żeby zadbać o siebie a także zapobiec przyszłym powikłaniom, ważne jest, żeby wiedzieć, jak radzić sobie z widocznymi objawami.

Czytaj dalej: https://pracownia-emg.pl/blog-neurolog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.