Kategorie:

Najważniejsza Msza, odprawiana w niedzielę nazywa się sumą parafialną.

Większość ludzi mieszkających w Polsce to katolicy. Niektórzy regularnie praktykujący, zaś inni mniej. Dla bardzo wielu bardzo ważne jest uczestniczenie we mszy świętej. Msza święta jest odprawiana codziennie, przez trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku, wyjątkiem jest Wielki Piątek, w który to dzień mszy świetej nie ma w kościołach na całym świecie. Osoby wierzące głównie uczestniczą w mszach w różne święta a także niedziele, ponieważ jest też grupa osób, która regularnie, codziennie chodzi do kościoła. W katolickich kościołach msze święte odprawia ksiądz. Taka liturgia jest podzielona na kilka części.

Ludzie w kościele modlą się, śpiewają psalmy a także pieśni religijne, słuchają słowa Bożego jak również kazania a ponadto przyjmują Eucharystię. Najważniejsza Msza, odprawiana w niedzielę nazywa się sumą parafialną. Podczas mszy zbierana jest również tak zwana ofiara na tacę, czyli datki na różnorodne wydatki związane z kościołem. Podczas mszy księdzu pomagają szafarze a także ministranci, czyli chłopcy, którzy pragną służyć przy ołtarzu. Ołtarz, czyli główne miejsce w kościele, z którego kapłan odprawia całe nabożeństwo. Każda msza ma swoją formułę, której musi się trzymać kapłan odprawiający mszę. Msza zakończona jest błogosławieństwem, które zostaje udzielone przez księdza wiernym, którzy są obecni w kościele.

W niektórych kościołach kilka minut przed mszą jest możliwość skorzystania ze spowiedzi, ażeby móc w pełni uczestniczyć we mszy, czyli móc przyjąć komunię, a to jest możliwe wyłącznie w tym czasie, gdy jesteśmy bez grzechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *