Kategorie:

Granit wykorzystany jest w produkcji nagrobków i pomników.

Kamieniarstwo jest jedną z dziedzin rzemiosła, które wraz z upływającym czasem bardziej się rozwija, dlatego że istnieje duże zapotrzebowanie na produkty kamieniarskie. I nic nie wskazuje na to, że miałoby ono utracić na swojej popularności, gdyż istnieje nieustanne zapotrzebowanie przykładowo na pomniki oraz nagrobki. Kamieniarstwo istniało od dosyć dawna i służyło również do wielu innych celów aniżeli służy nam dzisiaj. Jedna rzecz jest rzeczą wspólną a mianowicie to, że kamienne bloki musimy początkowo wydobyć a następnie poddać je odpowiedniej obróbce.

Na dzień dzisiejszy wydobyte bloki skalne cięte są na płyty o różnej grubości w zależności od ich wykorzystania. W kolejnym etapie bloki są polerowane żeby uzyskać odpowiedni stopień połysku. Dopiero wówczas wycina się z nich potrzebne szczegóły, w których jeszcze raz poleruje się obrzeża a także powierzchnie zewnętrzne. Kamieniarstwo, to nie tylko nagrobki oraz pomniki, lecz również różne części budowlane, które także wyrabiane są z różnego rodzaju kamienia. Jeśli chodzi o materiał na pomniki mława, to są one zazwyczaj tworzone ze skał metamorficznych albo magmowych.

Najpospolitszą skałą magmową jest na pewno granit. Występuje on we wszystkich częściach świata. W naszym państwie również występuje na Górnym Śląsku, koło Krakowa i w Tatrach. Granit wykorzystywany jest np. do produkcji nagrobków oraz pomników. Jest również stosowany w budowlance, ale zdarza się to dużo rzadziej, dlatego że w budowlance najczęściej używa się skał osadowych. Granit jest kwaśną, głębinową i jedno krystaliczną skałą zbudowaną z kwarcu, plagioklazu, skalenia potasowego i biotytu. Może on posiadać różnorodne kolory, jak jasnoszary, szary, zielony, ciemnoszary, biały, czerwony, a także mieć różne odcienie różu. W kamieniarstwie granit jest łatwym w obróbce kruszcem. Ponadto produkty zrobione z granitu są trwałe oraz pięknie się prezentują. I z tego powodu poza pomnikami i nagrobkami wykorzystuje się go coraz częściej również w budownictwie. Z granitu w budownictwie powstają detale, płyty okładzinowe i jeszcze kilka innych części. Obecnie zawód kamieniarza nie stanowi tak ciężkiej pracy, jak wieki temu.

Obecnie postęp w technologii doprowadził do tego, że pracę kamieniarza znacząco ułatwiają maszyny oraz różne narzędzia, które bardzo pomagają rzeźbić, wiercić, wycinać, polerować, czy szlifować. Jednakże ludzka siła oraz ludzkie ręce w każdej sytuacji jest bardzo potrzebna. Z tego powodu osoby pragnące działać w tym zawodzie powinny wyróżniać się dobrym stanem zdrowia i niemałym zasobem siły. Co więcej, jak w każdej pracy, tak także i tu potrzeba właściwego podejścia do pracy oraz dokładności, gdyż tylko taki zakład, który tworzy wspaniałe a także funkcjonalne elementy, czy konstrukcje ma szansę na utrzymanie się na rynku oraz dynamiczny rozwój. Obecnie na terenie RP w tej dziedzinie także istnieje wielka konkurencja dlatego należy być konkurencyjnym w każdym aspekcie, by utrzymać się w tej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.