Kategorie:

Choroba alkoholowa zalicza się do grupy chorób, które są nieuleczalne.

Alkoholizm od ładnych już paru lat uznawany jest za chorobę. Wpisuje się on w bardzo szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które jedynie za pomocą profesjonalnej terapii udaje się pokonać. I w tym miejscu powinniśmy podkreślić, iż pokonanie tej choroby nie oznacza całkowitego wyleczenia.

Choroba alkoholowa zalicza się bowiem do tej kategorii chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia. Znaczy to, że uzależnionym od alkoholu jesteś już na całe życie. Jednak życie to ma możliwość wyglądać inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Żeby jednak tak się stało, konieczna jest kompleksowa opieka nad osobą uzależnioną. Jeśli ktoś pragnie przezwyciężyć uzależnienie, bardzo dobrym miejscem dla niego jest fachowa klinika leczenie w której ma naprawdę charakter kompleksowy. Przebywanie w takim miejscu gwarantuje 1-szy a także kluczowy warunek skutecznego leczenia – wyeliminowanie alkoholu. Osoba uzależniona musi też odbyć detoks. To oczyszczenie organizmu jest absolutnie konieczne, nie tylko do oceny fizycznego stanu osoby chorej, ale również do uświadomienia jej, jak mocno choroba zakorzeniła się w jej psychice. Bo w rzeczywistości walka o przezwyciężenie choroby toczy się w jej głowie. To przez to aspekt psychologiczny choroby alkoholowej jest tak istotny. Leczenie alkoholizmu Lublin w każdym przypadku wymaga zaangażowania pacjenta. Jeśli ktoś nie chce się leczyć, jeśli nie ma w sobie woli walki, bardzo trudno wyczekiwać postępów.

Wiedząc o tym doskonale, lekarze w pierwszej kolejności skupiają się na podejściu swoich własnych pacjentów. Tych, którym brak motywacji, próbują bardziej zaangażować. Tych jednakże, którzy pragną walczyć, odpowiednio wspierają w wzmacnianiu ich determinacji. Gdy spostrzegają, że determinacja jest, że pacjent pragnie podjąć walkę, podejmują kolejne kroki. W trakcie kolejnego etapu terapii starają się dotrzeć do sedna uzależnienia. Bo sam alkoholizm nim nie jest. Alkoholizm jest efektem. Impuls, który popchnął pacjenta do nieumiarkowanego picia, pochodzi z zewnątrz. I to jego znalezienie jest wtedy priorytetem. Dopiero poznanie powodu, umożliwia podjąć dalsze kroki. To z całą pewnością wymaga nieco czasu. Ale należy go wygospodarować, aby nareszcie wyzwolić się od złego w swojej głowie, który doprowadził to tego, że pacjent znalazł się w takiej a nie innej sytuacji. A gdy to będzie zanami, można przejść do kolejnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie pacjenta, jak może sobie poradzić podczas stresu. A z jakiego powodu? Ponieważ w szczególności w takich momentach powraca chęć sięgnięcia po używkę. Oprócz tego chory uczy się także odmawiania alkoholu osobom trzecim a także radzenia sobie ze świadomością, że nawet jego mała dawka może spowodować nawrót uzależnienia.

Psychologiczny aspekt leczenia choroby alkoholowej jest niewiarygodnie ważny. Można nawet powiedzieć, że nie ma efektywnej terapii, bez spotkań z z psychologiem. Stosowanie leków, jak najbardziej potrafi też dać znakomite efekty, lecz powinno być ono uzupełnione pracą z psychologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.